Müra ja vibratsioon torustikus – mida peaksid teadma?

       

Torude kolinad ja paukumine – kuidas neid ennetada?

Paljud meist on kuulnud veetorudest kostvaid kolinaid või pauke, kuid sagedamini hakatakse nende põhjuste üle mõtlema alles siis, kui need helid muutuvad pidevaks ja häirivaks. Sellised helid võivad tekitada muret veesüsteemi töökindluse osas ja muutuda ajapikku tülikaks igapäevaelus.


Mis põhjustab torude paukumist?

Veetorude kolin võib tekkida mitmel põhjusel, millest osa on kergesti tuvastatavad, kuid keerulisemate probleemide korral tuleks appi kutsuda professionaalne torumees. Esimene samm on jälgida, millistel hetkedel torud kolisevad:

  • Sooja vee kasutamisel;
  • Külma vee kasutamisel;
  • Kraanide sulgemisel;
  • Kodumasinate (nõudepesumasin, pesumasin) töötamisel;
  • Pärast veepehmendusseadme paigaldamist.

Torude ebakindel paigaldus

Kui kolin tekib vee kasutamise ajal, on tõenäoliselt põhjuseks torud, mis pole seina külge piisavalt hästi kinnitatud. Veevoolu ajal tekkiv vibratsioon põhjustab torude pidevat kokkupõrget ümbritsevate struktuuridega. Külma vee kasutamisel on tõenäoliselt probleem jaheda vee torudes, samas kui kuuma vee kasutamine viitab probleemile sooja vee süsteemis.


Hüdrolöök

Kui kolinad tekivad kraanide sulgemisel või kodumasinate töötamisel, on põhjuseks hüdrolöök – veevool katkeb järsult, mis põhjustab torustikus rõhu järsu suurenemise. Selle vältimiseks on olemas lahendusi, näiteks rõhku neelavad paisupaagid.


Kas kolisevad torud on ohtlikud?

Kuigi esialgu võivad need helid tunduda ainult tüütud, võivad need pikemas perspektiivis tekitada tõsiseid probleeme, nagu torude ja ühenduskohtade kulumine ja lekete tekkimine. Halvimal juhul võib see viia torude lõhkemiseni ja ulatusliku veekahjustuseni. Seega tuleks probleemiga kindlasti tegeleda.


Kuidas probleemi lahendada?

Kui torud pole seina külge korralikult kinnitatud, saab selle parandada täiendavate kinnituste lisamisega. Torud peaksid olema kindlalt fikseeritud iga 40 cm tagant, eriti ühenduskohtade ja seinast läbiviimispunktide juures.

Kui aga torud on paigaldatud viimistlusmaterjalide alla, muutub olukord keerulisemaks, sest võib olla vajalik seinakatete eemaldamine. Sellised suured remonditööd võivad olla kulukad ja aeganõudvad, mistõttu tasub konsulteerida spetsialistiga, kes võib pakkuda lahendusi ka väiksemate muudatustega.

Kui probleem on tingitud torustikus tekkivast üleliigsest rõhust, võib süsteemi lisada spetsiaalse rõhupaagi, mis aitab hüdrolööki vähendada. Samuti tasub kontrollida, et kõik torud oleksid õige diameetriga ja vastaksid süsteemi nõuetele.


Vee rõhk ja väline süsteem

Kui elamu on ühendatud ühisveevärgiga, võib torude paukumine olla põhjustatud ka välise veesüsteemi rõhu kõikumisest. Sellisel juhul aitab koduse veesüsteemi ja välise võrgu vahele paigaldatud rõhuregulaator, mis tagab stabiilse veevoolu.


Teha ise või kutsuda spetsialist?

Kui tegemist on lihtsamate probleemidega, nagu torude kinnituste lisamine, võib isetegemine olla võimalik. Kuid kui probleem on seotud rõhu või keerulisemate torutöödega, on soovitatav pöörduda spetsialisti poole, kes oskab probleemi ohutult ja professionaalselt lahendada.